Matbaa Firması Telefon Numaramız : +90 535 288 89 17 +90 222 234 00 03

Afiş Basimi Eskişehir Matbaa Firması

Afiş Düzenlemek ve Bastırmak

Afişler ya da posterler aşağıdakiler için en eski, en çok denenmiş ve en doğru pazarlama içerikleridir:

 • Etkinlik reklamları
 • Ürün tanıtımları
 • Kampanya duyuruları
 • Eğitimsel bilginin aktarımı ve çok daha fazlası
Çünkü afişler çeşit çeşittir. İnternet için veya basmak için ya da her ikisi için de tasarlanabilir. Onları istediğiniz kadar yaratıcı veya klasik yapabilirsiniz. Olasılıklar sınırsızdır.

Olasılıklar sınırsız olduğu için bir afiş yapmak için en doğru yol diye bir şey yoktur. Ancak izlemeniz gereken en başarılı tasarım yöntemleri mevcuttur. (Ne de olsa kuralları yıkmadan önce onları biliyor olmanız gerekir!)
 • En İyi Afiş Tasarım Uygulamaları
 • Etkinlik Afişi Tasarımı
 • İndirim Afişi Tasarımı
 • Bağış Afiş Tasarımı
 • Araştırma Afişleri
 • Sosyal Medya Afiş Tasarımı
 • Eğitsel Afiş Tasarımı
 • Seyahat Afiş Tasarımı
 • Motivasyon Verici Afiş Tasarımı
 • Gayrimenkul Afiş Tasarımı
 • Bilimsel Afiş Tasarımı

Afişinizin hedefini belirleyin
Afiş tasarım seçimleriniz afişin amacına bağlı kalmalı. Metin, görseller, renk şeması ve sayfa boyutunun hepsi afişin hedefi düşünülerek seçilmeli.

Afişinizi tasarlamadan önce şunları düşünün:

Afişinizin hangi ana mesajı vermesini istiyorsunuz.
Afişinizi nasıl bir duyguyu iletmeli.
Afişiniz nerede paylaşılacak.
Örneğin, eğer afişinizin amacı insanların bir konferansa katılmasını sağlamaksa o zaman afişiniz, stratejik olarak bu hedefi başarmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmalı. Yazılı iletişimin şöyle bir kuralı vardır: sadelik kazanır.

Tasarım katılacak kişilerin bilmesi gereken kilit bilgileri şık ve profesyonel bir dokunuşla vurguluyor:

Sarı maviyle kontrast yaratıyor, etkinliğin yerine, zamanına ve öne çıkan konuşmacılara (katılımcıların genellikle ilgisini çekecek bilgiler) vurgu yapıyor.
Aynı zamanda konferansın ismi de en büyük metin olarak yazılmış.
Başlıktan sonra konferansın neyle ilgili olduğu hakkında kısa bir açıklama yer alıyor.
Arka plan görseli, bir vizyonu başarmak için birlikte çalışan bir ekip temasını yansıtıyor.

İşte bir afiş şablonu seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar:

Vizyonunuza uyacak bir tasarım düzeni olan bir afiş şablonu arayın (örn. başlık yerleşimi, görsele ayrılmış alan ve sayfa ölçüleri).
Afişinizi paylaşacağınız yer için doğru ölçülere sahip bir afiş şablonu seçimi yapın (Doğru sayfa ölçülerine birazdan değineceğim).
Tasarımın hoşunuza gitmeyen taraflarında her zaman şablonunuzu kişiselleştirebileceğinizi unutmayın.

Dikkatleri afişinize çekmek için birbirine zıt ve canlı renkleri kullanın
Parlak ve canlı renk şemaları bu yılın en büyük grafik tasarım akımlarından biri. Göz alıcı ve modern göründüklerinden poster tasarımı için kusursuzdur.

Görsellerinizde düz renk dolguları ve arka planlarınız için çarpıcı renkler kullanın.

Renk şeması seçerken alınan riske değer, çünkü sonucunda ilgi çekici bir afiş tasarımı ortaya çıkabilir.  

Elbette ki çarpıcı bir renk şeması her duruma uymaz. Bazen daha dingin veya minimalist afiş tasarımları daha iyi çalışır. Ancak böyle durumlarda bile gözleri önemli bilgilere yönlendirmek için bazı zıt renkler kullanılabilir.

Poster tasarımınızda çarpıcı, yüksek kaliteli görseller kullanın
Afişinizde kısıtlı bir alanınız olduğundan düşük kaliteli görsellere yer yoktur. Afiş tasarımınıza dahil ettiğiniz her bir görsel, dikkat çekmede ve bilgiyi anlaşılması kolay kılmada rol oynamalıdır.

Seçtiğiniz görsel özgün olmak zorundadır. Hedef kitlenizin bir duygusal tepkisini açığa çıkarabilmek için stratejik düşünülerek seçilmelidir.

Üç farklı yazı tipinden fazlasını kullanmayın
Bu, yazı tipi seçerken karmaşıklıktan kaçınmak için güzel bir pratik yöntemdir. Bir poster tasarımında en fazla üç yazı tipi kullanın.

Afişiniz için yazı tipini nasıl seçeceksiniz:

Afiş başlığı için çarpıcı, dekoratif bir yazı tipi seçin
Altbaşlıklar için benzer stilde ama daha sade bir yazı tipi tercih edin.
Gövde metni için daha okunaklı, düz bir yazı tipi seçin.

Afişinizi baskı için optimize edin
Afişinizin nerede paylaşılacağını düşünün. İnternet sitenizde mi? Şehrin belli yerine asılarak mı? Kalabalık bir okul panosunda mı? Eğer afişinizi basmayı planlıyorsanız akılda bulundurmanız gereken bazı basit esaslar vardır.

Afişinizi nerede asacağınızı görselleştirin
Muhtemelen afişinizi nereye asacağınıza dair bir fikriniz var. Asacağınız yere karar vermek birkaç tasarım kararını vermenize yardımcı olabilir.

Birçok diğer afişle birlikte bir duvarda olacaksa afişinizin diğerleri arasından öne çıkması için onu daha büyük bir boyutta basın. Göreceli olarak daha boş bir duvarda olacaksa etki yaratmak için daha küçük boyutta basıp daha çok sayıda asın.

CMYK Renk uzayını kullanın
Bazı renkler basıldığı zaman istenildiği gibi olmaz. Biliyorum, bu çok can sıkıcı! Bu yüzden de en başından doğru renk paletini kullanmak çok önemlidir, böylece baskıya düzgün yansımayacak bir tasarıma bağlı kalmazsınız.

CMYK, cam göbeği (Cyan), (M)acenta, sarı (Yellow) ve siyah (blacK) renklerini temsil eder. Yazıcılar CMYK renk uzayını afişinizin istediğiniz gibi gözüktüğüne emin olmak için kullanır. Basacağınız afişlerinizi en baştan CMYK’yı kullanarak tasarlayın.

Çok uzaktan bile okuması kolay bir yazı tipi seçin
Afişiniz için gerçekten çok süslü bir yazı tipi kullanmayı heves ediyor olabilirsiniz ancak lütfen kendinizi durdurun. Karmaşık yazı tiplerinin uzaktan okuması zor olur.

Afişinizin gövde metnini 24 – 48 arasında boyutlandırın

Eğer yazı tipiniz çok küçükse insanlar onu birkaç metre öteden okuyamayacak ve muhtemelen afişinize dikkat etmeyecek.

Doğru çözünürlükte aktarın
Bulanık resimler sinir bozucudur ve afişinizi yüksek çözünürlükte dışa aktararak bundan kolayca kaçınabilirsiniz. 300 dpi çözünürlükte aktarın ki görseliniz bulanık çıkmasın.

Baskı için kenar taşması işaretleri ekleyin
Baskıda “kenar taşması” sayfanın ucuna değen bir görselinizin veya bir objenizin olması demektir. Afişi sayfa kenarlarından taşan bir görselle tasarladığınızda yazıcınız otomatik olarak sayfanın kenarlarında beyaz, ince bir çizgi bırakır.

Dokümanınız taşma yaptığında, tasarımdan daha büyük bir sayfa yaprağı üzerinde basılması ve sonra da istediğiniz ölçülerde kırpılması gerekir.

Afişinizi kenarda beyaz bir fazlalık olmadan basmak için kırpma imlerini kullanın. Bu tasarımın sayfada bittiği yeri belirleyecek böylece bastıktan sonra afişi kırpabileceksiniz.

Afişinizi sosyal medya paylaşımı için optimize edin
İnternet için bir poster tasarladığınızda baskıya kıyasla daha az kısıtlama olur. Bu tasarımınızla gerçekten eğlenceli bir şey yapmak için harika bir fırsattır. Yine de takip etmeniz gereken bazı esaslar vardır.

Afişinizi belirli bir sosyal medya platformu için optimize edin
Afişinizin sosyal medyada gerçekten iyi gözükmesini istiyorsanız tanıtımını yaptığınız belirli bir platform için boyutlandırın. Farklı platformlar için afişinizin birkaç farklı versiyonunu yapmak isteyebilirsiniz.

Genelde dikey yönlendirme mobil görüntülemede en iyi görünendir. İnsanlar mobildeyken sağdan sola değil de yukarıdan aşağıya kaydırmaya alışıktır.

Ancak eğer etkinliğinizi Twitter’da veya Facebook’ta tanıtıyorsanız banner’lar genellikle haber akışına daha iyi uyacaktır. Bu durumda yatay yönlendirme iyidir.