Matbaa Firması Telefon Numaramız : +90 535 288 89 17 +90 222 234 00 03

Kitap Basımı Eskişehir Matbaa Firması

Kitap Nasıl Bastırabilirim

Kitaplar bizim gelişimimize büyük katkı sağlayan etkenlerdendir, kitap okumak stresi azaltır, zihni açar, hantallıktan kurtarır, düşünceleri olgunlaştırır ve hayatı daha güzel görmemizi sağlar. Kitap baskı işlemi yaptırmak önceden çok zor ve uzun işlemler gerektiriyorken, günümüzde gelişen imkanlar ile birlikte daha hızlı ve daha kaliteli baskılar yapılabilmektedir.

Kitap Baskı işlemi artık sadece belirli kişi veya firmaların yaptığı bir işlemden ziyade, artık bireysel olarak yaptıkları veya yazdıkları bilgileri kitap haline getirmek isteyenler, Kaybolmasını engellemek isteyenler ve derli toplu bir görünüm elde etmek isteyenler için de oldukça kullanışlı bir yoldur.

Dilerseniz hatıra için baskı yaptırabilir veya bir yayın evi ile anlaşıp kitabınızın satışını da yaptırabilirsiniz.  Genelde en çok bastırılan kitap türleri, çocuk kitapları ve roman kitapları olarak işlem yapılmaktadır, fakat bunların haricinde diğer kitaplarınızın da baskısını yaptırabilirsiniz.

Kitap Baskısı İçin Ofset Baskı ve Dijital Baskı Farkı
Kitap baskısı için matbaa en uygun tercihtir. genelde ofset baskı makinelerinde yapılmaktadır. Kaliteli baskı türü ofset baskıdır. Arasındaki fark ise maliyet ve hız farkıdır, Eğer adet sayınız az ise (1-20) gibi o zaman dijitalde bastırmak daha hızlı ve daha uygun fiyatlı çıkacaktır, Fakat yüksek sayfalı işlerde 100-200 adet gibi baskı yaptırmak dijitalde pahalıya gelebilmektedir, ondan dolayı ofset baskı tercih edilebilir.

Fakat ofset baskıda en az 500 adet olma zorunluluğu bulunmaktadır, Kalıplar bu şekilde hazırlanmaktadır, yani siz eğer 500 değil de 300 adet isterseniz, bu işin baskı maliyeti aynı çıkacak sadece kağıt maliyeti düşecektir, buda size ortalama 3000 tl lik bir işte, 100 tl gibi bir fiyat düşüş sağlayacaktır.Kısaca size önerimiz düşük maliyet ve kaliteli baskı için, 500 ve üzeri adetlerde mutlaka ofset baskı tercih etmeniz.

Baskının iyi çıkması ve dikkat çekmesi için birçok önemli husus bulunmaktadır, bunları sıra ile inceleyelim.

Kitap Basımı Nasıl Daha Etkileyici Olarak Hazırlanır ?
Kitap Basımı yaptırmadan önce bazı tasarım detaylarına dikkat etmenizde fayda vardır, bunlardan kısaca bahsetmek gerekir ise;

Dikkat Çekici Bir Kapak Tasarımı Hazırlamak
Dikkat çekici bir kitap kapağı tasarımı hazırlamak sizi bir değil 2-3 adım öne çıkaracaktır. Genelde bir kitap hakkında bilgisi olmayan birisini ilk olarak kitap kapağınız ile merak uyandırabilirsiniz. Ondan dolayı ilk öncelik kapak tasarımını etkili ve sade bir tasarım olarak hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Kitap Dizaynı İçin Doğru Font, Doğru Punto Kullanımı
Kitap dizaynı hazırlarken kullandığınız fontu ve büyüklüğünü iyi ayarlamaya özen göstermelisiniz. Normal bir kitap içeriği için 11-12 punto ve serif, sans-serif yazı fontları genelde kullanılır iken, bu çocuk kitaplarında küçük kalabilmektedir, ondan dolayı içeriğinize ve kategorinize göre uygun font ve boyutunu belirlemelisiniz.

Özellikle bir tasarım boyunca maksimum 3 farklı font kullanmaya özen göstermeniz daha etkili olacaktır.

Tutarlı Olun
Tüm tasarımınız boyunca hep aynı olacak biçimde, bölüm başlıkları, paragraf stilleri, yazı büyüklükleri, sayfa numaraları, iç ve dış kenar boşluklarını hep aynı şekilde olmasına özen gösterin.

Tire
Satırların sonunun hiçbir şekilde kopmadığından emin olmalısınız.

Kesim Çizgileri
Çalışmanız bitti ve baskıya göndermek üzere iseniz, kesim çizgilerini kaldırmalı, ekranda herhangi bir şey bırakmamalısınız.

Görüntüleri Baskı Formatına Uyarlayın
Görüntüleri baskı formatına uygun hale getirmek için, CMYK ve 300 Dpi çözünürlüklü olarak ayarlamaya özen göstermeli ve resimleri yüksek çözünürlüklü olarak eklemelisiniz.

Kitap Baskı Ebatları ve Kitap Kağıt Özellikleri
Kitap baskı işlemlerinde genelde en çok kullanılan kitap ebatları A5 (148x210mm) veya 170x240mm ‘dir. Standart ebatlar haricinde özel bir ebat belirleyerek de baskı yaptırabilmektesiniz. Fakat genelde A4 ebat, katalog basımı veya Dergi baskısı gibi işlemlerde tercih edilmektedir.

Kağıt türlerinde ise genellikle 1.hamur tercih edilmektedir, alternatif olarak enzo kağıt ve ivory kağıt da sıklıkla kullanılan diğer kitap basımı malzemelerindendir.

Kağıt türlerinin de kendi aralarında kalınlıkları değişmektedir. 70gr, 80gr, 90gr ve daha farklı kalınlıklarda olabilmektedir, ama standart kullanılan 80gr dır.

Kapakta ise genelde 300gr kuşe kağıt kullanılmaktadır, müşterinin tercihine göre bu Amerikan Bristol olarak da değiştirilebilir.

Kitap Cilt Çeşitleri ve Baskı Sonrası Ek İşlemler
Genelde 2 farklı ciltleme işlemi uygulanmaktadır.

Amerikan Cilt
Amerikan İplik Dikiş
Ekstra olabilecek işlemler ise;

Laminasyon
Gofre
Varak Baskı (gümüş,altın)
Lak
Özel Kesim
Kitap Baskı Fiyatını Özel Olarak Nasıl Alabilirim?
kitap ebatı
baskı adeti
dikey mi yoksa yatay mı olacağı
kapakta lak olup olmayacağı
sayfa gramajları (iç ve kapak)
kitap baskı fiyatları bu gibi bir çok özellikten dolayı fiyatları değişebilmektedir, hemen sizde kişiye özel kitap basımı için mail veya iletişim kısmındaki teklif formunu doldurarak teklif alabilirsiniz.